Projekt KAIZEN on välja mõeldud selleks, et inimestel tööd lihtsustada, kuid sageli me peame lisama 5S standardile kõige olulisema faktori - milleks on ka kuues S (Securete = turvalisus). Ning on alasid, kus liiga mugavalt sisse seatud asjad tuleb hoopis sassi ajada.

Võtame lihtsa näite - köök, ühel riiulil on sool, suhkur ja pipar. Tundub ju väga loogiline - kõik on harjunud niimoodi ja nii nagu peakski olema. Kuid selline harjumuspära võib muutuda hoopis ohtlikuks. Seega me peame tegema 5S standardi - võttes kõige eelduseks (vundamendiks) kuuenda S-i turvalisuse.

SOOL, SUHKUR ja PIPAR - sool ja suhkur on visuaalselt väga sarnased. Seega me peaks asja ringi tõstma nii, et SUHKUR oleks vasakult kõige esimene (sest see on kõige ohutum, kui supi sisse satub jupike suhkurt, saab selle soola lisades alati ära peita!). Teiseks tuleks panna hoopis PIPAR, sest pipar on füüsiliselt teistsugune, teist värvi - teine lõhn. Ning viimaks kõige paremasse nurka ehk harjumuspäraselt kõige ebamugavam oleks SOOL.

Sellist mustrit tuleks jälgida ka näiteks tehases kus on vaja riiulil hoida erinevat värvi pudelikorke. Toome lihtsa näite, loogiline oleks et heledad värvid on ühes osas tumedad värvid teises osas, see täidaks ära ilusasti 5S mitu rubriiki - aga et inimest veidi ebamugavasse olukorda panna, tuleks just panna erinevad kontrastid eraldi - et kui on teine valgus, siis ei saaks inimene kergesti sassi ajada sarnaseid värve.

Näiteks loogiline on: MUST, SININE, ROHELINE, PUNANE, PRUUN, KOLLANE, ORANZ ja VALGE. Kuid kui satuvad kõrvuti must ja sinine - on neil üks spekter, sammtui ei tohiks olla kõrvuti sinine ja roheline. Kergesti on võimalik sassi ajada punane, pruun ja oranz. Seega tuleks 5S projektijuhil välja mõelda lahend - kus me seame asjad riiulisse mugavuse asemel ebamugavalt näiteks:
VALGE, MUST, KOLLANE, ROHELINE, PUNANE, SININE, ORANZ, PRUUN. Tundub et loogikat pole, kuid loogika on see, et me täidame 6-S-i ehk turvalisuse, kus on kahte sarnast värvi palju raskem sassi ajada!

Kontakt

JUX MTÜ
+372 53 933 339
eesti@jux.ee