JUX

Print Friendly, PDF & Email

windows10 install

LOENG 0 - WINDOWS 10 USB

Käesolevas loengus, saate teada kuidas te saate oma mälupulga ette valmistada WINDWS 10 installeerimiseks (eesti keeles)

LOENG 1 - WINDOWS 10 INSTALLEERIMINE (1. osa)

Loengus 1 saate teada, kuidas te saate ise oma arvuti kõvaketta ette valmistada ja teha esmased toimingud, Windows 10 installeerimiseks. Loegu lõpuks on teil kõvakettale paigutatud Windows - mis teisel lugemisel alustab installeerimist.

LOENG 2 - WINDOWS 10 INSTALLEERIMINE (2. osa)

Peale teist startimist tuleb arvuti käima lasta juba arvuti kõvakettalt - kuid samas peab jääma WINDOWS 10 USB arvutisse. Loengu käigus on lähtutud soovitusest luua esmalt enda arvutisse internetivaba kasutajakonto, mis hoiab arvuti startimist kiirena ja kus ei ole arvutile koheselt internetiühendust vaja. Näiteks Microsoft soovitab kohe luua interaktiivse konto - et saada sind endale siduvaks kliendiks. Loengu lõpuks on sinu arvutisse paigutatud operatsioonisüsteem WINDOWS 10.

LOENG 3 - WINDOWS 10 TÖÖLAUD (3.osa)

Loengu kägus suunatakse kasutaja oma töölaud sisse seadma nii - nagu talle personalselt mugav on. Et laual ei oleks programme, mänge ja asju - mida te kunagi ei vaja ja mis riivavad silma!

 

LOENG 1 - WINDOWS 10 ESMANE INSTALLEERIMINE TÜHJALE KÕVAKETTALE, KASUTADES WINDOWS 10 USB MÄLUPULKA

Me oleme kõik kohanud eriti viimasel ajal kui maamunalt kadus ära Windows XP, Windows 7 ja Windows 8 - et algul oli Windows 10 megakiire. Kuid mida päev, kuu, aasta edasi - seda aeglasemaks see värk jääb.

Kui võtta lahti tegumiriba - siis on seal näha, mille taga tegelikult sinu arvuti jukerdab

CPU - on protsessor, ehk mootor. Kui sellel on tühikäigul - kus su aruvutil on vähe tegevust ja kõik programmid, väike protsent, siis polegi su arvuti vana!
Kuid tegelikult on peamine probleem hoopis kõvakettas! Mina oma arvutisse kunagi panin sisse väga suure kõvaketta lausa 1 TB. Aga iga päev jäi arvuti aina aeglasemaks ja aeglasemaks. Asju oli palju aga kõvaketta kiirus 100% töös.

Tänapäeval on kahjuks Windows tehtud päris informatiivseks - seega jooksupoiss keldri vahel peab olema väga kiirete jalgadea. Ehk tõstuk laos kes kaupa vastu võtab ja väljastab - peab olema kiire.

Minge poodi ja soetage endale korralik SSD kõvaketas - ning ma ütlen rutakalt ette ära, kui te ei soovi et teie arvuti paari kuu pärast jälle täis on - siis peaks kõvaketta suurus kindlasti olema 500 GB. Ärge riiulilt ka just seda kõige soodsamat haarake, sest nendel on sageli jälle lühike eluiga!

Igal korralikul mehel või naisel, kes kasutab WINDOWS arvutit - võiks ikka kapisahtlis olla USB mälupulk, kuhu on ette valmistatud WINDOWS 10 INSTALL.

Ja vanasti meil olid DVD plaadid, kus oli Windows peal - aga tänapäeval nii väikest, kohmakat ja aeglast seadet lihtsalt ei olegi arvutile lisatud!


WINDOWS 10 ESMANE INSTALLIMINE TÜHJALE KÕVAKETTALE

Lülitage arvuti välja!

Veenduge et teil on uus kõvaketas arvutisse paigutatud, kus ei ole mitte midagi vajalikku peal, sest kõik mis seal peal on tuleb 100% kustutada, ringi partitsoneerida ja ära formaatida.

Pange arvutisse WINDOWS 10 USB MÄLUPULK, mis on vähemalt 8 GB ja kuhu oled varasemalt loonud kõik vajalikud vahendid, arvutile Windowsi installimiseks.

Ilma täiendava kuluta on sul võimalik arvuti ringi installida, kui sellel oli ostes Windows 7 Starter, Windows 7 Home, Windows 8, Windows 8.1, Windows 8.0/8.1. Home (Sellisel juhul saad installida arvutisse WINDOWS 10 HOME)  üldjuhul peaks olema arvuti 64-bitine. (Sellest täpsemalt Windows 10 USB Mälupulk juhendis)

yoga

On erandeid ka miu majapidamises näiteks LENOVO YOGA TAB 2 tahvelarvuti, mis oli algselt Windows 8 litsendsiga - sellele tuleks valida 32-bitine versioon (kuna tal on väga väike sisemälu). Ka seda saab ringi installida - muidugi tuleks kuskilt leida ka spetsiaalne USB juhe, millega saab tavalisel mälupulga ühendada!

Aga üldjuhul - kui vähegi võimalik siis valige 64-bitine!

Pange arvutisse WINDOWS 10 USB MÄLUPULK ja olge veenudnud (kui juhtub et see ei hakka toimima, siis vahetage auku, sest mõnikord on arvutitel BOOT ketta lugemiseks ainult üks USB. Minu DELL arvutil on see vasakul küljel, ASUS arvutil aga loevad kõik pesad!

Kui mälupulk on arvutiga ühendatud, tuleb teil ette manada BOOT MENÜÜ - see tõesti käib igal arvutil erinevalt. DELL arvutil tuleb kohe peale startimist vajutada F12, asusel aga ESC ja F12. Osaldel on F11. Osad arvutid näitavad ette Press F12 to Enter Boot Menuu.

B001

ASUS arvutil peaks olema vaikimisi ESC ja F12 - Kui näete oma mälupulga nime või mis iganes tunnust, mis viitaks mälupulgale, siis ongi õige. See tuleks teha ühe korra! Kõik järgmised startimised peavad olema juba uuelt kõvakettalt.

B002

Mina olen BIOSes sättinud peamise kõvaketta esimeseks ja USB mälupulga teiseks. Kui esimeselt arvuti BOOT süsteemi ei leia, pöördub ta automaatselt teise seadme poole ja ka siis on OK!

B003

Mõnedel arvutitel on aktiveeritud Fast Boot - ENABLE, kui te ikkagi ei saa kuidagi seda BOOT MENÜÜD ette, siis keelake ajutiselt see Fast Boot bioses ära pange - DISABLE. Siis näete vähemalt spikrit, mis kombisatsiooniga te saate BOOT MENÜÜ avatud.

w001

Kui mälupulka menüüs näha ei ole - siis valige mõni teine USB auk. Sageli on paljudel arvutel tehtud BOOT USB ainult ühte auku! Minul on DELL LATITUDE E5520 - minul on USB ühes augus aktiivne ja see on vasakul, kus on üks auk eraldi. Kui paremale paneksin, kus on kaks USB pesa kõrvuti, siis need ei näe USB BOOT MÄLUPULKA.

w000

Kui ekraanile manatakse WINDOWS-i logo, siis oled õigesti toiminud! Ning installimine mälupulgalt on alanud!

w002

Kuna mina olen Eestlane ja tõmmanud alla täiesti originaal ISO faili, mis on ka Eesti keeles, siis pakutaksegi mulle välja koheselt Eesti keelne Windows 10. Tõsi, paljudes poodides on vaikimisi häälestatud see inglise keele peale, aga tegelikult tänapäeval enam keelel vahet ei ole. Alati saab kohe Eesti keele valida!

Seega installitav keel, aja- ja valuuta vorming, ning klaviatuur või sisestusmeetotid - kõik kolm peaksid olema Eesti. Kui oled laadinud Windows 10 ISO windowsi kodulehelt - multifunktsionaalse, siis muid keeli ei pakutagi, sest sa oled selle valiku teinud ära juba allalaadides!

w003

Edasi pakub sulle Windows installer variandid INSTALLI KOHE - või all vasakus nurgas on sõna Paranda arvuti (see mis on all vasakus nurgas väikses kirjas - on siiski väga oluline informatsioon. Edaspidi me peame just neid alumisi nuppusidpidi kolistama, et mitte valida peamisi vaikeseadeid, sest mis salata - praktikas ei ole vaikeseaded sulle vajalikud vaid mõnikord lausa hirmus koormavad! Kuna on tegu täiesti tühja kõvakettaga - mida pole varem pakendist välja võetud siis valime INSTALLI KOHE

w004

Installiprogramm käivitub - tähendab oled teinud õige valiku! Vale valiku puhul ilmub eelmine ekraanipilt tagasi!

w005

Järgmisena soovib Microsoft Installer, et sa toksiksid sisse Windowsi võtme. Kui sa oled varasemalt olnud Windows 7, või Windows 8 kasutaja - või oled ostnud arvuti millel oli Windows 10. Siis nende kolme võtmed kõik sobivad ja sa ei pea tarkvara ostma. Kui oli Windows kohe kaasas - on see võti nagunii kirjutatud arvuti protsessorisse ja selle toksimine on ajaraiskamine. Aga toksige kui soovite. Mina teen alumisele kirjale MUL POLE TOOTEVÕTIT (tegelikult on, aga see on asjatu topeltkontroll)

w006

Järgmisena oleks vajalik teada, mis programm sul olemas on kas HOME, EDUCATION või PRO. Üldjuhul on arvutites Home, kui oled osanud osta arvuti kus on PRO - siis ka see on väga tore! Kuid see valik peab olema õige! Minu arvutil on litsents WINDOWS 10 - seega ma võin valida nendest kolmest mida iganes ise soovin - mul on universaallitsents. Sellepärast ma valingi WINDOWS 10 PRO.

HOME ja PRO peamine vahe on see, et PRO saab liita DOMEENI - mõne serveri külge, samuti saab arvutisse lubada väljast teisi kasutajaid ning kui arvuti on näiteks fikseeritud IP-s siis saab Windows PRO-s käima lükata serverteenused (samba - millega oma arvutifaile teistele jagada) jne. Ühesõnaga PRO on peamiselt vajalik siis kui kavatsed arvutit äris kasutada, kus on vaja mitme arvutiga võrku! HOME arvutitel on domeeniga liitumine kinni keeratud!

w007

Järgmisena te peate nõustuma litsentsi tingimustega. Sest kui te ei nõustu - siis keritakse teie arvutist kogu varasem kraam uuesti maha ja Windowsi ei tulegi! Seega pange linnuke NÕUSTUN ...

w008

Edasi on teil vaja valida kas teete Windowsile TÄIENDUS või KOHENDATUD. Kuna kõvaketas on tühi - mitte midagi ei ole - siis ongi ainukene variant valida alumine valik ehk KOHENDATUD: INSTALL AINULT WINDOWS (TÄPSEM)

Ma tean et sageli tulevad IT mehed teie arvutit renistallima - ning siis nad mugavusest valivad TÄIENDUS. Jah, nad saavad oma raha kätte ja kaabivad ruttu minema, sest kõik läheb tööle - aga uskuge mind uue vundamendi tegemine on tunduvalt lihtsam kui vana vundamendiga majas elada. Sest sageli on hiljem arvuti veel rohkem koormatud, sest Windowsi mitte ei võetud maha - vaid pandi teine kõrvale, mõtetu kettakulu ja tulevikus saate jälle IT MEHE kutsuda ning talle maksta! TÄIENDUS on hädavajalik siis, kui aga arvuti on kokku jooksnud, ning mõnikord on see hädavajalik arvutis olevate failide või programmide päästmiseks! Sellest räägime kunagi teinekord!

w010

Nüüd on kõige raskem osa. Kui sul on arvutis ainult 1 kõvaketas - see on täiesti uus ja selle installimine on edukalt õnnestunud, siis näed Drivet 0 - ja nii peabki olema. Kui näed aga ka teisi drivereid, siis võib olla kõvaketas killustunud ja siis on nad vaja kokku lõigata. Sest tihti ongi arvutitootjad vaikesättena kõvaketta sageli piltlikult pooleks lõiganud - mis tekitab suurt segadust, et klient kasutab ühe poole ära ja teisest poolest ta ei tea midagi!  Seal on ka väga targad sõnad VORMINDA, LAIENDA - neid sõnu võid kasutada siis, kui oskad, kui ei võta kohe EDASI

VORMINDA on vajalik siis kui kõvaketas on mitmeks osaks lõigatud. Seda teevad kõik OP süsteemid. Eriti juppideks lõikab näiteks LINUX op süsteem. Siis tuleks kettad kokku panna. LAIENDA, see on vajalik siis kui arvutis on mitu kõvaketast, ning sa soovid nad virtuaalselt teha üheks suureks kõvakettaks!

aaa window

Puhka, joo kohvi, valva! Las protsendid jooksevad - kõik read järjest!

w014

AAA ... see tuleb täiesti ootamatult, just siis kui sa oled silma hakanud pealt ära laskma ... seda pididki valvama. Kui arvuti läheb RESTARDILE, siis veendu - et talle jääks küll INSTALL USB MÄLUPULK sisse - kuid arvuti peab ärkama nüüd juba oma kõvakettalt, mitte enam mälupulgalt. Kui oled keeranud BIOSES mälupulga esimeseks, siis enne kui arvuti üles ärkab - pead panema kõvaketta taas esimeseks ja mälupulga teiseks või kolmandaks ... vahet pole. EDASPIDI ÄRKAB ARVUTI ÜLESSE VAID KÕVAKETTALT, MITTE ENAM MÄLUPULGALT!

Vaata edasi WINDOWS 10 INSTALL 2. OSA

 

 

Print Friendly, PDF & Email