JUX

Print Friendly, PDF & Email

windows10 install

LOENG 0 - WINDOWS 10 USB

Käesolevas loengus, saate teada kuidas te saate oma mälupulga ette valmistada WINDWS 10 installeerimiseks (eesti keeles)

LOENG 1 - WINDOWS 10 INSTALLEERIMINE (1. osa)

Loengus 1 saate teada, kuidas te saate ise oma arvuti kõvaketta ette valmistada ja teha esmased toimingud, Windows 10 installeerimiseks. Loegu lõpuks on teil kõvakettale paigutatud Windows - mis teisel lugemisel alustab installeerimist.

LOENG 2 - WINDOWS 10 INSTALLEERIMINE (2. osa)

Peale teist startimist tuleb arvuti käima lasta juba arvuti kõvakettalt - kuid samas peab jääma WINDOWS 10 USB arvutisse. Loengu käigus on lähtutud soovitusest luua esmalt enda arvutisse internetivaba kasutajakonto, mis hoiab arvuti startimist kiirena ja kus ei ole arvutile koheselt internetiühendust vaja. Näiteks Microsoft soovitab kohe luua interaktiivse konto - et saada sind endale siduvaks kliendiks. Loengu lõpuks on sinu arvutisse paigutatud operatsioonisüsteem WINDOWS 10.

LOENG 3 - WINDOWS 10 TÖÖLAUD (3.osa)

Loengu kägus suunatakse kasutaja oma töölaud sisse seadma nii - nagu talle personalselt mugav on. Et laual ei oleks programme, mänge ja asju - mida te kunagi ei vaja ja mis riivavad silma!

 

LOENG 2 WINDOWS 10 INSTALEERIMISE JÄTKAMINE, PEALE ESIMEST TAASKÄIVITUST, KUS UUELE KÕVAKETTALE ON ÜLE KANTUD ALUSTAMISEKS VAJALIK TARKVARA

w016

Kui esmane kettahäälestus on BOOT MÄLUPULGALT TEHTUD, siis tuleb arvuti käima panna juba kõvakettalt, kuhu WINDOWS 10 installitakse. Kuid samas peab mälupulk arvutisse alles jääma - sest sealt on veel vaja infot kätte saada!

Mälupulk - millelt Windowsi installitakse peab olema minimaalselt 8 GB. Vajadusel võib ka suurem olla - kuid soovitavalt mitte üle 32 GB, sest on osasid arvuteid - kes nii suurtelt mälupulkadelt ei oska Windowsi BOOTi ära lugeda ja mõningad ISO faili kirjutajad ei oska nii suurele pulgale kirjutada!

w017

Meil oli enne arvutis DELL LATITUDE I3 protsessoriga 4 GB RAM tohutult suuremahuline kõvaketas - kuid probleem ei olnud hoopis kõvaketta mahtuvuses, asju mahtus palju peale - vaid hoopis kiiruses. Tihti jäävad tänapäeval vanad head võimsad kõvakettad mahu poolest kiiruselt alla. Sellel isendil oli kiiruseks 5400, muidu on olemas ka 7900. Uus kõvaketas, mille te arvutisse valite - võiks olla veidi kvaliteetsem, sest kõik kõvakettad kuluvad ja olgu need SSD kettad kasvõi kullast, on ka nendel kindel eluiga lähtudes nende tööhulgast. Vanemate kõvaketaste suur eelis on see, et kui ketas nii öelda lendab - ehk läheb rikki, siis tegu on ikkagi füüsilise seadmega ja asju on võimalik taastada. Kui aga SSD kõvaketas "lendab", siis ongi KÕIK FINITO! Seda üldjuhul enam taastada ega parandada ei anna ja vaevalt sealt ka asju kätte saab, kuna SSD (Super Speed Disk) töötab teistel põhimõtetel. Siis pole seal mitte midagi füüsilist, mida remontida!

ÄRGE HOIDKE OMA ARVUTI PÕHIKETTAL - ASJU MIDA TE IGAL ELUHETKEL VAJATE! KÕIKIDEST PILTIDEST, FILMIDEST, DOKUMENTIDEST TEHKE ALATI MÕNELE VÄLISELE KETTALE VÕI PARALLEEL KETTALE VARUNDUS. TÄNAPÄEVAL ON HEA JA SOODNE VARUNDUSE KOHT KA PILV!

SSD kõvakettad tagavad väga kiire arvuti - aga töökindlus kasvab alles aastatega! Seega te peate juba ette teadma, et tegu on väga kiire - kuid mitte eluaegse seadmega!

w020

Jätkame Widowsi installiga peale esmast taaskäivitust. Nüüd jõuab kätte hetk - kus me hakkame valima graafilises keskkonnas oma arvuti alghäälestust.

w021

Kui te endale arvuti ostate poest ... mis tahes iganes poest. Siis võib juhtuda et teie arvuti on inglise keelne, seal puudub eesti keelsed tähed. Ühesõnaga see arvuti on poodi tulles tehtud vaikeinstalliga Suurbritanniasse, Ameerikasse ja inimesed sageli ei teagi - et tegelikult nad saavad kõik selle ära muuta.

Kuna mina kasutan 0 plaati, ehk ilma OEM litsentsita, kus arvuti on ostetud eraldi ja Widows eraldi. Siis mina saan kohe valida endale kõik asjad õigesti. Minu arvuti bootimise keel oli juba eesti keel ja seega pakub ta vaikimis minu elukohaks EESTI. Seega JAH nupp on ideaalne valik!

w022

Üldjuhul Microsoft teab, mida ta pakub oma klientidele - aga tegelikult praktika näitab seda, et ega ikka ei tea küll. Seega kõikide järgmiste valikute puhul palume olla hästi tähelepanelikud, mida te ikka valida soovite. Järgmine küsimus on klaviatuuripiagaldus. EESTI on väga hea valik, sest kui on EESTI valitud - siis INGLISE töötab kohe kindlasti, sest eesti tähestikus on kõik inglise tähed olemas, ja lisaks veel meie täpiga tähed ÖÄÕÜ. Tihti pole neid isegi klaviatuurile märgitud - aga uskuge, valides EESTI klaviatuuri, need tektivad! Valige EESTI ja kinnitage JAH

w023

Kindlasti on meil ka mõned inimesed kes soovivad vene keeles kirjutada. Ärge seda keelt esmaselt valige. Vaid valige hiljem lisaks. Kui on eesti keelne ISO BOOT WINDOWS, siis üllataval kombel esimeses valkus vene keel üldse puudub! Seega vaadake mis edasi küsitakse!

w024

Seda Kas soovite lisada teise klaviatuuri paigutuse küstakse natukese aja pärast. Seega esimeses valikus ei olnud mõistlik kohe teist valida - vaid alles siis kui on uus aken kas soovite lisada. Kui jah sis Valige LISA PAIGUTUS. Kui aga ei, te soovite ainult EESTI KEELT, siis valige JÄTA VAHELE

w025

Need kes siiski soovisid ka vene keele lisaks saada - siis ärge otsige Russki, Russian - vaid päris eesti keles on Vene (Venemaa), - on ka Vene (Moldova), aga vaevalt see just õige on.

Nüüd ongi paras aeg edasi lasta arvuti internetti. Kui teil on juhtmega internet, siis pange JUHE TAHA! Kui ei, siis klikkige niisama JÄTA VAHELE

w027

Edasi tuleks ikkagi arvuti kuidagi internetti saada. Kui on aga olukord, kus teie arvuti on kahjuks nii vana, et kohe ei ole WIFI kaart või VÕRGUKAART installitud - siis teid ka internetti ei lasta. Seega väga kurb, siis saate valida Mul pole internetti (alt vasakust nurgast)

Ühendamisel internetti pakutakse teile välja esmalt Ethernet - see ongi see võrgukaart, millel juhe taga. Kui teil aga on juhtmevaba internett, siis valige õige WIFI mast ja häälestage see. Mastid kuvatakse teile tähestikulises järjekorras. Näiteks minul on esimene Direct - see pole mingi internett, see on hoopis Wifi printer - mis pakub otse endaga ühendust - ilma interneti ühenduseta ... sellega kaugele ei jõua. Õige variant minu kodus on EESTI REISIBUSSID - sest see on ettevõte, kelle internetti ma tegelikult kasutan!, seega valin õige WIFI masti ja ja klikin ÜHENDA. Kuna ma jään seda internetti ka tulevikus kasutama, siis jätan linnukese "Ühendan automaatselt"

NB! Mõnedes kodudes on kaasaegsed WIFI mastid, kus te võite näha 5G ja 4G võrku. Siis kui võimalik, kasutage ikka kiiremat ehk 5G. Ärge nüüd unistage, et teie internet 5G-na töötab, vaid see kiirus on ainult teie arvuti ja ruuteri vahel väga heal korral teistest kibedam! See mis on aga ruuteri ja teenuspakkuja vahel - on hoopis teine maailm!

w028

Jah ... nüüd tuleks siis sisestada turbevõti. Reeglina on see WIFI ruuteri peal kirjas, mingi keeruline kombinatsioon numbrid ja tähed segamini. Kui mõni tark pole seda ära vahetanud. Mina näiteks vahetasin ära. Panin kõik numbrid!

w029

NB! Kui teil on arvuti kus on numbriklahvid paremal eraldi - siis esmainstallimisel on vaja need ka sisse lülitada NUM LOCK nupuga vms, sest vaikimisi on nad väljas! Kui sellist sõna pole, siis on reeglina number 7 peal olev nupp see õige! Kui nüüd selle sisse lülitad - siis ta jääbki vaikimisi sisse asendisse!

w031

Kui WIFI on tööle pandud, siis veenduge et te ei ole seda mõnest mobiiltelefonist teinud - sest nüüd hakkab kuluma palju andmemahtu, sest me hakkame WINDOWSI esmast häälestamist tegema ning peame hoolikalt tegema valikuid, selliseid, et arvuti ei oleks meile hiljem tülinaks - vaid abiks. Sest Windows on väga kommertslik ja sageli on need õiged valikud - ikka tehtud selleks, et sa oleksid Microsofti usku ja võtaksid vastu nende tooteid, teenuseid ja tihti peale see ei ole sulle parim lahendus, võib teha arvuti aeglaseks ning üle koormata ajadega - mida sa ei vaja!

w050

Vat siin on nüüd koht - kus tuleks selge joon vahele tõmmata. Kas te soovite arvutit kasutada isiklikkeks asjadeks või töö tegemiseks.

Sest kui te tahate mõlemat teha, siis mina ei teagi kohe - ostke kaks arvutit.

Aga käia isikliku arvutiga tööl, kus on näiteks sinu reisipildid - mis firma kontosse end automaatselt "varundavad" ei ole just hea mõte. Seega isiklik arvuti on isiklik. Mida saad ka ise kasutada - ning vajadusel siis tulevikus eraldi kasutajakontoga lubada ka firma asju ligi. ÄRA AJA TÖÖD JA ERAELU SASSI! Kui sul on mitu töökohta - siis looge hiljem iga töökoha jaoks eraldi kasutaja konto. Kuid arvuti jätke siiski koduseks ehk ISIKLIKUS KASUTAMISEKS.

Kui teil on peres abikaasa, lapsed, sõbrad - kes tahavad seda arvutit kangesti kasutada - siis neile taas nagu ütlen - looge eraldi kontod.

Kui annad arvuti kohe ORGANISATSIOONI kästusse, siis ka sinu arvutis olevad kontod ikkagi "varundatakse" pilve ehk microsofti kontole või veel hullem tööandja domeeni serverisse! Valides vaikimisi organisatsiooni seadistuse - hakatakse sinu arvuti dokumentidest, töölauast jne tegema varundusi, mis kandub sinu kontoga ka sinu töö juurde - ilma et sa seda soovid ja pole ju tore, kui ülemus tuleb sinu töö arvutist midagi tahtma ja sinu kodu arvuti asjad on üle pilve sinna sünkroniseeritud.

Jah jah - on juhuseid olnud, kus suurest hirmust töö juures avastad selle "sigaduse" ning kustutad sealt ära, tuled koju ja ka siin arvutis on "tühi plats!" sest kontod ei ole kopeeritud - vaid sünkroniseeritud, see tähendab et iga liigutus mis teed tehakse kõigis seadmetes samaaegselt!

w051

Nii, vot see on nüüd murekoht. See on tüüpiline viga. Mida arvutite puhul tehakse, et valitakse LOO KONTO ja sisestatakse oma olemasolev konto. Tõsi, te võite seda teha, aga ärge pärast nutke et teie arvuti on aeglane. Sest iga kord kui te arvuti käima panete - minnakse teie ONLINE kontole, mis asub internetis MICROSOFT serveris ja hakatakse seal ja teie arvutis olevat varandust võrdlema. Ning see võtab kaua aega ... eriti siis kui on väga kiire, aeglane internett või veel hullem, te olete välismaal ja üritate arvutit käima ajada üle mobiilse interneti. Sest arvuti enne käimaminekut soovib saada kohe minna igale poole ja see võtab aega.

w052

Uskuge mind, te jõuate neid kontosid luua maa ja ilm. Siin oleks hoopis mul soovitus teil luua kohalik konto - valige alt vasakust nurgast selles väikses kirjas olev sõna ÜHENDUSETA KONTO. Sellisel juhul te saate konto - mis on teil peamine ja mis toimib ka siis kui internetti ei ole! Tõsi, kui teil on firmakonto, abikaasal konto ja ka teil on endal pilves konto - need võite alati tulevikus lisada. Aga vähemalt üks ja see peamine peaks olema ÜHENDUSETA KONTO. Sest siis ei kolitsta teie arvuti internetti teie asju otsima, vaid paneb ennast kiiresti käima. Sest kõik asjad on kõvakettal, teie arvutis!

w053

Olgu ... korra te lollitasite selle MICROSOFTI ära. Mis sa arvad et ta sind rahule jätab! Juba järgmine aken on Logige sisse, et nautida ... all on suur sinine nupp HANGI SEE KONTO.

w055

Kuid all vasakus nurgas on ütleme isegi veidi ähvardam tekst "piiratud kasutusfunktsionaalsus" just see valigegi! Piiratud tähendab seda, et teie arvuti töötab iseseisvalt ilma pilvekontota ja seda võib käima panna ka siis, kui internett puudub! Valige see PIIRATUD KASUTUSFUNKTSIONAALSUS, nagu ma ütlesin - neid kontosid saate tulevikus alati juurde lisada, juurde teha, uusi luua millal iganes soovite. Kuid peamine konto peaks olema arvutis ikkagi sõltumatu, ehk kohalik konto!

w056

Ja nüüd kolmandal korral kus MICROSOFT on üritanud teid mitmel korral end vaikimis enda ONLINE kliendiks värvata, algul 5 GB tasuta mahtu ja pärast kalli raha eest rohkem ja rohkem ... ilmub ette see aken, mida te tegelikult vajate Kes hakkab seda arvutit kasutama? (Selline nägu ongi kohalik konto). Tippige sinna üks tore nimi. See nimi peaks olema üks sõna. Minu puhul AIMAR. Tihti ma näen, et arvuti on ostnud pereisa ja seda kasutab pereema - siis noh, ta teebki seda pereisa nimega. Vahet pole, te saate hiljem neid kontosid juurde teha - mida ka julgelt soovitan, sest arvuti on nagu aluspesu ... igal ühel olgu oma KONTO. Ühendusega või ühendusteta - vahet pole, kuid üks ja see esimene peaks olema ÜHENDUSETA!

w057

Teate, ärge häbenege oma nime, pange ikka see õige ja soovitavalt SUURTE TÄHTEDEGA. Minu perekonna nimi on JUKKUM. Ärge sinna päris kahte nime pange. Eriti vastikud on tühikud, seega vältige tühikuid. AIMAR JUKKUM, panna arvutikasutajaks oleks liigne! Kui nimi oleks kaheosaline AIMAR-RAINER jaa, nii võib! Aga kui nimi on AIMAR RAINER. No siis valige neist üks, sest tühik võib vahel olla, aga kuna tegu on teie nimekontoga, mille kohta luuakse arvutis teie nimeline kasut, siis mõningatele raknedusprogrammidele, tühikud ei meeldi ja sellest võib tulla paksu pahandust! Kui poest ostad valmis installitud arvuti, siis sageli on selleks nimeks pandud KASUTAJA, USER - no ma ei tea! Kogu elu kanda nime USER, vahet pole võib aga soovitavalt ikka kohe enda õige nimega ühenduseta konto luua!

w058

Seni kuni te arvutit installeerite, tuleb seda käima panna päris mitu korda. Kui te elate üksi, olete oma arvutiga üksi - siis alguses ma soovitaks selle lahtri tühjaks jätta, ärge pange mingit parooli. Kui aga siiski tahate kohe parooli luua, loomulikult looge. All vasakus nurgas on ka muidugi nüüd Microsoftil neljas katse sind enda püsikliendiks värvata VÕI KASUTAGE HOOPIS VÕRGUKONTOT! Sellel korral jääge endale kindlaks mõelge välja või ärge mõlege parool ja valige EDASI

w059

Edasi tuleb läbi käia üks kadalipp, et kui te valite ka siit midagi valesti, siis ütleme ausalt, ega elu seisma ei jää. Aga tore oleks see kadalipp siiski ise läbi teha, sest kui te seda ei tee, teeb Microsoft seda sinu eest - nii nagu talle sobilikum.

Rohkem võimalusi seadmetes tegevuste ajaloo abil JAH või EI
Vahet pole, võite valida JAH või ka EI! Mina valisin JAH.

w060

Tehke oma häälega rohkem. ... kasutage võrgupõhist kõnetuvastust.

See on väga äge asi. Saate arvutile käske jagada otse sõnadega. Kuid kahjuks eesti keelsel arvutil see ei tööta, seega võite julgelt valida ÄRA KASUTA VÕRGUPÕHIST KÕNETUVASTUST

w062

Luba Microsoftil ja rakendustel minu asukohateavet kasutada.

Teate - ärge lubage, siis kui te soovite selle arvutiga palju välismaal reisida. Kui aga olete kodumaal, Eestis - siis JAH, miks mitte!
On juhuseid olnud kus see rakendus pakkus TAI-sse läinud reisijal võimaluse arvuti häälestada kohalikuks. Ning kui ta selle arvutile ütles JAH, miks mitte - oli kogu tema arvutisätted TAI keelsed, ehk kogu arvuti installiti vastavalt asukohale automaatselt ringi!

Mina valisin EI

w063

See on väga tänuväärne liides. Selle rakenduse abil võiks ju tõepoolest arvuti ülesse leida, no siis kui keegi on osanud selle arvuti käima panna, sinu parooli lahti muukida või mis iganes. Praktika näitab aga seda et ega ikka ei osata küll. Sellise rakenduse käimapanemine, kui valid JAH - nõuab taas ONLINE kontot, ehk sa pead hakkama MICROSOFT kliendiks! Seega praktikas see ei tööta. Sest sellisel puhul peaks olema arvutisse paigutatud ka GPS moodul, mida reeglina pole või on ainult tahvlitel - mis on nagunii Androigiga.

Mina valisin EI.

w064

Saate Micosoftile diagnostikaandmed TÄIELIK, ELEMENTAARNE. Siin ei ole vahet, kas ta saadab natukene või kõik. Mina valisin TÄIELIK.

w065

Selline funktsioon oleks hädavajalik esitluste, presentatsioonidel, koolitundides ... kus sa soovid ise ekraanile midagi vabalt sodida. Siis JAH. Kui on aga täiesti tavaline arvuti, ilma puutetundliku ekraanita, siis on see minuarust üks mõtetu üleliigne vidin. Mina valisin EI

w066

Siin on turbelahendus. Ühesõnaga kui te valite EI - mitte midagi halba ei juhtu. Kui valite JAH, ega te midagi väga juurde ei saa! Mina valisin JAH.

w067

Vot see on naljakas küsimus. See on nüüd see, et lähed näiteks BOOKING.COM kodulehelt endale Hispaania reisiks hotelli otsima. Tuled järgmine päev tagasi arvutit kasutama. Ning avastad, et suvaliste reklaambannerite vahel, google otsingus on esmalt välja toodud just Hispaania hotellid. Imestad kus segane, kuidas see arvuti oskas mulle neid asju pakkuda. See ongi nüüd see koht, kus sa annad arvutil õiguse enda tegevust analüüsida ja sind jälgida - et ta saaks sulle soovituslikke reklaame, sõnumeid, e-maile saata!

Mina valisin EI. Ma tahan ise endale asju leida suurema juhusega!

Niih ... ongi küsitluste ring läbi. Peagi öeldakse teile TERE ja siis ongi teie arvuti valmis töötegemiseks!

w073

Nii tore - tore. Hakake siis usinasti tööle!
Loomulikult ma tooksin esimese asjana Minu Arvuti ja isiklikud kaustad otse töölauale, uuendaks Edge tarkvara ära, siis viskaks start menüüst kogu jama minema. Loobiks töölaual olevad üleliigsed asjad minema. Sikutaks veel hulk vajalikke programme, enne kui tööle hakata.

Sellise tühi installi käimapanemine võtab aega hinnanguliselt 1 tund. Edasine töö umbes 2 korda rohkem. See on see, et nüüd saime maja valmis - vaja hakata mööblit ostma ja tuppa tassima!

KOHTUMISENI!

Print Friendly, PDF & Email