JUX

Print Friendly, PDF & Email

Me oleme kõik tänapäeval kasutanud arvutit. Selleks et internetti pääseda on vaja taas arvutit. Samas me oleme kuulnud - et arvutil on midagi vähe, mälu või kõvaketas väike või lihtsalt aeglane.

Antud loengus proovin ma selgeks teha - mis asjad võivad teha arvuti aeglaseks - kasutades selleks piltlikku näidet tööstusest ehk reaalsest elust.

AR001

See arvuti, mille näitajaid te näete saab lugeda väga võimsaks arvutiks.

Loetlen teile ette olulised komponendid, mille jälgimine arvuti ostmisel oleks vajalik.

CPU - See on protsessor, nagu autol mootor (info töötlemise koht)
HDD - See on kõvaketas, nagu ladu, kus saab kaupa hoida
RAM - See on operatiivmälu, nagu vaheladu, kust tuuakse kaup välja, ja hoitakse alles seni, kuni info ära töödeldakse.
GPU - See on videokaart, ehk andmete väljastuse kanal - pildina ekraanile.

Antud skaalaga arvuti on ASUS ROG G751, mis on kordades võimsam kui tavapärane laua või sülearvuti.

Sellel arvutil on:
CPU I7 - 4 füüsilist tuuma ja 8 loogilist tuuma. (nagu 8 mootoriga auto)
HDD - sellel arvutil on 2 kõvaketast SSD ja tavaline
RAM - sellel arvuti on 4x8 GB RAM ehk kokku 32 GB.
GPU- Nvida videokaart 4 GB.

Kui see arvuti teeb väiksemat tööd, ehk on online konto 7 erinevat protsessi lahti - siis on tema töökoormus keskmiselt 5%.

Kui sinu arvuti töökoormus, ehk protsessor on aga keskmiselt 50% - 100%, siis on midagi valesti. Ning see, mis on valesti pead ise välja mõtlema.

Näiteks minu teisel arvutil oli väga suur kõvaketas koguni 2000 GB mahtuvusega. Aga arvuti oli väga - väga aeglane, ometigi mahtus asju palju peale. Probleem oli see, et selle kõvaketta maht oli suur, aga väljastuskiirus 5200 RPM ehk 128 MB/sec.

See tähendas piltlikult seda, et arvuti HDD, töötas koguaeg täie võimsusega. Sest tõstukimees, kes töötas oli aeglane ja teda oli ainult üks. Selletõttu oli häritidu ka RAM, sest ta koguaeg tegeles sellega et ootas kõvakettalt infot. Ning ülekoormusega ehk 90% - 100% töötas ka CPU ehk mootor, kuna ta ootas millal kõvaketas operatiivmälule info välja annab ja vastu võtab et töötlus saaks jätkata. Tulemus oli see, et arvuti oli meeletult aeglane.

Ainus lahendus oli see, et arvuti kõvaketas tuli välja vahetada kaasaegse SSD ketta vastu, mille kiirus oli tagasihoidlikult 520 GB ehk umbes 4000 korda kiirem. Nüüd on arvuti taas kiire. Ärge kujutage ette, et panete superkiirusega kõvaketta ja arvuti kiirus kasvab kohe 4000 korda. Nüüd tuleb hakata vaatama emaplaadil olevat siini kiirust - ehk läbilaske kiirust ja siis RAM-i ehk vahelao suurust ja viimaks CPU mis on I3. Aga noh arvuti on kordades kiirem, sest kõige nõrgem lüli aeglasem komponent sai välja vahetatud!

Print Friendly, PDF & Email
mbl juxnet
mbl juxfoto
mbl juxcom
mbl nif
mbl eestireisibussid

MÄRKSÕNAD